Nie uwierzysz ile zdradza Twój język na temat Twojego zdrowia.


Jest powód, dla którego lekarz czasami prosi o otwarcie ust i powiedzenie „aaa”. Język i wnętrze jamy ustnej potrafią naprawdę wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia.

Jeśli zauważyłeś na swoim języku czerwone zgrubienia, białe kropki lub inne zmiany, powinieneś wiedzieć, że ma to związek z Twoim stanem zdrowia. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby mieć pogląd na temat tego, o czym świadczą takie objawy.

#1. Zgrubienia na języku

Jeżeli na języku występują nieregularne zgrubienia, nie są to powody do zmartwień. Jest to całkowicie normalne i występuje u około 14% obywateli USA.

#2. Małe, białe plamki lub leukoplakia

Zmiany te pojawiają się, kiedy jakaś substancja działa drażniąco na jamę ustną. Zazwyczaj zdarza się u palaczy. Mimo iż nie wywołują bólu, jest 5% szans na to, że rozwinie się z nich rak. Jeśli nie palisz papierosów, a mimo to Twój język wygląda niepokojąco, najprawdopodobniej ocierasz nim o coś szorstkiego. W tej sytuacji stan ten powinien wrócić do normy najpóźniej w ciągu 2 tygodni. Jeśli tak się nie stanie, powinieneś udać się do dentysty.

#3. Biały nalot

W takim wypadku jest znacznie gorzej. Może być to objaw pleśniawki, czyli drożdżakowego zapalenia jamy ustnej. Ta infekcja często powiązana jest ze stosowaniem antybiotyków lub ogólnym osłabieniem układu odpornościowego. Dlatego też często występuje u dzieci, cukrzyków i osób mających problemy z chorobami autoimmunologicznymi.

#4. Truskawkowo-czerwony język

Wcale nie jest to potwierdzenie dobrego stanu zdrowia. Jeżeli Twój język ma intensywny, czerwony kolor jest to objaw niedoboru witamin i substancji odżywczych, a w szczególności żelaza i witaminy B12.


#5. Pomarszczony język

Jest to całkowicie normalne zjawisko u osób, które wchodzą w podeszły wiek. W takim przypadku powinno się szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, gdyż można odczuwać ból oraz bardzo łatwo nabawić się nieświeżego oddechu.

#6. Czarny, włochaty język

Jeśli na Twoim języku pojawił się brązowy lub czarny „meszek” nie ma wielkich powodów do obaw. Świadczy to o złej higienie jamy ustnej. Może też wynikać ze spożywania napojów zawierających kofeinę i palenia tytoniu.

#7. Czerwone plamy

Pojawiają się czasami w momentach, w których występują się afty. Jeśli jednak nie znikają, może to wskazywać na raka języka. W tej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

#8. Afty

Bolesne wrzody w jamie ustnej mogą być wynikiem stresującego życia. Najczęściej występują na wewnętrznych stronach policzków i powodują dyskomfort, szczególnie w ciągu pierwszych 4 dni. Zazwyczaj znikają po 2 tygodniach.

Nie należy polegać wyłącznie na wyglądzie języka, ale także na własnych odczuciach. Uczucie pieczenia może oznaczać, że przebyłaś menopauzę lub korzystasz ze złej pasty do zębów.

Źródło: stethnews.com

Jaka jest Twoja reakcja?
Smutny Smutny
13
Smutny
Uwielbiam Uwielbiam
7
Uwielbiam
Śmieszny Śmieszny
39
Śmieszny
Nie lubię Nie lubię
9
Nie lubię
Szok Szok
11
Szok
WOW WOW
31
WOW
Niezłe Niezłe
9
Niezłe
Co to jest? Co to jest?
16
Co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

log in

reset password

Back to
log in