Na terenie domu dziecka odnaleziono szczątki 800 dzieci. Zakonnice wyrzucały je do szamba.


Do tego niewyobrażalnego zdarzenie doszło ponad 60 lat temu w Irlandii. Na światło dzienne wypłynęła makabryczny czyn, którego dopuściły się zakonnice Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.

W masowym grobie bez skrupułów pochowały ponad 800 dzieci. Może i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na miejsce pochówku wybrano szambo.

Sytuacja miała miejsce w hrabstwie Galway, w mieście Tuam, w Irlandii. Siostry prowadziły tam sierociniec i dom samotnej matki. Schronienia mogły szukać tam kobiety, które zaszły w ciążę poza małżeństwem.

W tamtym okresie w Irlandii samotne matki były bardzo napiętnowane. Nikt nie przejmował się tym, że w większości były to ciąże pochodzące z gwałtów. Dlatego też kobiety trafiały do domów samotnej matki. Tam miały „pokutować” za swój haniebny czyn.

Prawda o zbiorowej mogile wyszła na jaw przez przypadek. Na posesji, którą przez lata zajmował sierociniec wybudowano osiedle. W latach 70. dwóch nastolatków bawiło się niedaleko zbiornika na szambo. Uchylili betonową pokrywa, a to co zobaczyli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.

W dziurze, w której składowano fekalia i nieczystości pływały czaszki i kości.

W ciągu ponad 40 lat pochowano tam blisko 800 dzieci. Nie wiadomo jednak, czy ta liczba nie będzie większa. Początkowo sądzono, że są to ofiary głodu, który w latach 50. nawiedził Irlandię. Po przeanalizowaniu dokumentów okazało się, że są to szczątki dzieci, które urodziły się w sierocińcu w latach 1926 – 1961.


Dokładna analiza dokumentacji pozostawionej przez zakonnice wykazała, że większość z dzieci zmarła z powodu przewlekłych chorób, wad genetycznych, przedwczesnego urodzenia czy z głodu. Śmiertelność noworodków w sierocińcu była zaskakująco wysoka. Nie wiadomo, czy do śmierci dzieci nie przyłożyły ręki same zakonnice.

Nie wiadomo też czemu zakonnice nie zadbały o to, aby chować ciała w należyty sposób. Uważa się, że to przez fakt, iż matki dzieci nie były mężatkami. Takim dzieciom odmawiano chrztu i często separowano je od rówieśników oraz wytykano palcami. Takie dzieci często nie miały prawa być pochowane w ziemi świętej. Tak mogło być w tym przypadku. Irlandzki rząd od kilku lat stara się rozwiązać tę sprawę.

Jaka jest Twoja reakcja?
Smutny Smutny
128
Smutny
Uwielbiam Uwielbiam
55
Uwielbiam
Śmieszny Śmieszny
213
Śmieszny
Nie lubię Nie lubię
83
Nie lubię
Szok Szok
385
Szok
WOW WOW
177
WOW
Niezłe Niezłe
60
Niezłe
Co to jest? Co to jest?
65
Co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

log in

reset password

Back to
log in